Українська мова : комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА - 2019

ФОНЕТИКА

Букви Г та Ґ та їхнє звукове значення

Літера г передає на письмі гортанний щілинний приголосний в українських словах: гадка, гай, могутній, плуг, та в іншомовних: газета, генерал, Гомер, Англія, а також у недавніх запозиченнях, особливо в звукосполученнях гео-, -грам, -лог-, -газ-:агітація, агресія, горизонт, магазин.

Літера ґ передає на письмі задньоязиковий зімкнений приголосний в українських словах та в давньозапозичених і зукраїнізованих: агрус, гава, газда, гандж, ганок, гатунок, гвалт, ґвалтувати, гегати, ґедзь, гелготати, герготіти, гигнути, гирлига, глей, ґніт (у лампі), гогель-могель, грасувати, грати (іменник), гратчастий, гречний, гринджоли, ґрунт, гудзик, гуля, джигун, дзига, дзиглик та похідні від них, а також у прізвищах Ґалаґан, Ґонта, Ґудзь тощо.

У власних назвах іншомовного походження правильною є вимова Гданськ і Ґданськ, Гренландія і Ґренландія, Гете і Ґете. У цих словах етимологічний g вимовляється як г і як ґ.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити