Основи валеології - Валецька Р. О. 2007

РОЗДІЛ 9

ІНДИВІДУАЛЬНА ОЗДОРОВЧА СИСТЕМА ЯК ОСНОВА ПОВНОЦІННОГО ДОВГОЛІТНЬОГО ЖИТТЯ

9.4. Самодіагностика захворювань на ранній стадії

Нерідко буває, що захворювання людини має перебіг у прихованій формі, через що вона певний час не відчуває проблем і вважає себе здоровою. Виявленню захворювань сприяють періодичні обстеження в медичних установах. За належної підготовки ефективною може бути і самодіагностика за зовнішніми ознаками тіла людини щодо схильності до захворювання. Для цього людині необхідний певний обсяг знань про анатомофізіологічні функції органів людського організму.

Діагностування за пульсом. Для цього необхідно три пальці, крім великого і мізинця, однієї руки покласти на зап'ястя іншої (на ділянці великого пальця) і натиснути на пульсову артерію. Пульс здорової людини має бути рівним, ритмічним, добре відчутним, без зупинок та інших змін. Якщо протягом однієї-двох хвилин він прискорюється, уповільнюється, слабне або стає напруженим - потрібно обстежитися у медичному закладі. Частий пульс (більше 90 уд./хв у стані спокою) свідчить про можливі порушення в організмі: запальне захворювання, підвищення температури тіла, малокрів'я, підвищену активність щитовидної залози. Якщо пульс менше 50 уд./хв у стані спокою, можливе захворювання серця, знижена активність щитовидної залози, порушений обмін речовин.  Напружений пульс може сигналізувати про накопичення продуктів розпаду та отруйних речовин; ниткоподібний, частий, такий, що зникає при фізичному навантаженні - про токсикацію організму залишками розкладу білків тваринного походження.

Діагностування за нальотом на язику Спостереження за станом язика дає змогу отримати інформацію про функціонування органів і систем організму. У здорової людини язик вологий, завжди рожевуватий, а наліт - тонкий, білий.

Зміна зовнішнього виду язика свідчить про певні порушення в організмі: сіруватий - свідчить про порушення секреторної функції шлунка; чорний - про нестачу вітамінів або передозування наркотиків; жовтий - про негативний стан печінки і жовчовивідних шляхів; коричневий - про порушення роботи кишечника; яскраво-червоний - про індивідуальне не сприйняття деяких продуктів харчування і ліків (якщо плями зберігаються більше 10 днів, необхідно звернутися до лікаря). Гладеньким, наче «полірованим», язик стає при захворюванні печінки; сухим - при лихоманці, грипі (довготривала сухість може бути ознакою діабету). Поява на язику тріщин свідчить про порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Відбиток зубів на ньому вранці або після сну інформує про симптом перевтоми і нервових перевантажень. Товстий шар білого чи жовтувато-коричневого нальоту фіксує ослаблення захисних сил організму або захворювання шлунково-кишкового тракту. Обкладений дрібними мілкими ранками язик за відсутності апетиту може сигналізувати про запалення чи виразкове захворювання дванадцятипалої кишки.   Якщо ці симптоми супроводжуються нічними болями, а також наявні протягом2-3 годин після їжі, необхідно терміново звертатися до лікаря.

Діагностування по мозолях на ногах. Мозолі на ногах від незручного взуття щезають після його зміни, а ті, що виникають від захворювання внутрішніх органів, не щезають доти, поки не буде усунена причина - порушення або перевантаження у роботі певного органу. Залежно від розташування мозолів необхідно перевірити функціонування відповідних органів:

- тріщини на п'ятах підошви сигналізують про порушення роботи кишечника;

- жорстка мозольна п'ята по її краях вказує на несприятливі зміни у суглобах;

- мозольні п'ятки з'являються на зовнішньому краю лівої або правої ступні при захворюваннях хребта;

- мозольна п'ята, що від неї продовжується на внутрішню частину підошви, з'являється при порушенні роботи кишечника;

- мозоль на підошві під мізинцем правої ноги вказує на порушення функціонування печінки, лівої ноги - на несприятливі зміни у роботі серця;

- мозоль на підошві навпроти чотирьох пальців, без великого, свідчить про нервове перевантаження і виснаження організму;

- мозоль або загрубіла шкіра на зовнішніх краях великих пальців ніг указують на порушений обмін речовин і збій у роботі щитовидної залози.

Їх наявність тривалий час свідчить про необхідність консультації у лікаря, зміни способу життя. Косметолог за таких обставин мало чим зможе допомогти.

Діагностування по нігтях. З цією метою звертають увагу на форму, структуру, колір і щільність. Нормально розвинений ніготь пальців рук чи ніг займає половину верхньої фаланги і має довжину 12-13 міліметрів. Поверхня нігтя має бути гладка, без заглиблень, точок, складок, рівномірно рожевого забарвлення, слабоглянцева. Западинка у точці найбільшої ширини становить п'яту частину всього нігтя. Відсутність або надто збільшена западинка характеризує нервозність особи. Ніготь нормальної форми свідчить, що людина здорова; ламкі жолобки на ньому - про вапняні відкладення; обгризений - про неврози, гастрити, статеві дисфункції у жінок; «білі плями», м'якість, ламкість — про нестачу в організмі кальцію; блакитний відтінок - про серцеву недостатність, хронічні захворювання легень, а в дітей - вроджені захворювання серця; бліді нігті - про малокрів'я і хвороби кісткового мозку.

Діагностування за іншими ознаками. Самодіагностику за певної підготовки можна проводити за іншими ознаками, які характеризують стан окремих органів і вказують на захворювання організму. Про наявність проблем із здоров'ям і необхідність звернутися до лікаря можуть свідчити:

- темні кола під очима: про збої в роботі нирок і серця;

- червоні прожилки на білках очей: виснаження нервової системи, фізична і розумова втома;

- розтягнута нижня губа: погіршення роботи кишечника;

- вертикальна зморшка між бровами: напружена діяльність печінки;

- випадання волосся з лобної частини голови: надмірне вживання цукру, солодких напоїв, чаю і кави;

- хропіння вночі: атеросклероз, центральне ожиріння (основна маса жирової тканини знаходиться в області живота і грудної клітки при худих руках і ногах);

- безпричинні тривоги і страх: захворювання серця;

- пори на лобі, почервоніння пахв і під очима: погане кровопостачання м'язів серця;

- червоний колір сечі після вживання соку буряка: порушення протиракового захисту кишечника;

- поява жировиків (ліпомів) на тілі: поліпоз товстої кишки;

- товста шия, подвійне підборіддя, одутлі щоки: накопичення отрут в організмі і погане травлення;

- буре і червоне забарвлення шиї: запалення черевної порожнини;

- висячі родимки: наявність поліпів всередині організму;

- втрата апетиту: нестача вітамінів групи В, серцеві захворювання, проблеми зі шлунком, кишечником, нирками;

- спрага (при частому прояві): ознака діабету;

- тріщинки в куточках роту: нестача в організмі заліза;

- ламкі нігті на руках і ногах: захворювання щитовидної залози або легенів;

- втрата ваги тіла, не пов'язана із застосуванням засобів схуднення: можливий інфаркт, порушення обміну речовин;

- зміна кольору шкіри: захворювання печінки або селезінки (жовтизна); захворювання серця або рак легень (синюшність шкіри і губ);

- кашель більше 2-3 тижнів: хронічний бронхіт, астма, захворювання серця;

- запах з рота: захворювання шлунка, порушення обміну речовин або діабет;

- шум у вухах: звуження судин, високий тиск;

- кровотеча з ясен: пародонтоз, дефіцит вітамінів С і Р;

- мішки в ділянці повік: порушення у функціонуванні серцево-судинної системи, погана робота нирок, алергія, ендокринні захворювання;

- біль в животі в ділянці пупка, що віддає у нижню частину, з лихоманкою, блюванням виникає при апендициті.

Щоб не допустити перитоніту (запалення черевної порожнини) потрібна негайна медична допомога. Володіння знаннями, методикою і навичками самодіагностики захворювань сприяє пізнанню індивідуального стану організму, попередженню захворювань, забезпеченню оптимального функціонування окремих органів і систем.

Однак уміння використовувати прийоми самодіагностики аж ніяк не означає, що варто вдаватися до самолікування. Виявлення хоча б однієї з вказаних вище ознак захворювання є сигналом про необхідність проконсультуватися у досвідченого спеціаліста, пройти ґрунтовне обстеження організму Це буде запорукою виявлення захворювання на ранній стадії, коли навіть найскладніші хвороби піддаються лікуванню.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити